Ανοδικά αντέδρασε για δεύτερη διαδοχική συνεδρίαση το ελληνικό χρηματιστήριο την Πέμπτη, όμως έκλεισε μακριά από τα υψηλά ημέρας, ενώ η διστακτικότητα στο ευρύτερο ταμπλό ήταν ξανά εμφανής, με την πλειονότητα των μικρομεσαίων μετοχών να κλείνει πτωτικά, ενώ στο σύνολο της αγοράς μόνο 60 μετοχές είχαν άνοδο έναντι 64 που υποχώρησαν.
- Διυλιστήρια, ενέργεια και τράπεζες έδωσαν ώθηση στην αγορά
- Κέρδη άνω του 2% για Motor Oil, Eurobank και HelleniQ Energy
- Εμφατική επάνοδος του τραπεζικού κλάδου με συναλλαγές 77,4 εκατ. ευρώ
- Το ¼ των συναλλαγών στην Πειραιώς με 36,4 εκατ. ευρώ
Η ελληνική αγορά ακολούθησε σχεδόν κατά πόδας τις ευρωπαϊκές που έως ότου η ΕΚΤ κάνει τις ανακοινώσεις της για την πρώτη μείωση των επιτοκίων κατά 0,25% από το 2019 κατέγραφαν σημαντική άνοδο, όμως έκτοτε, έχασαν μέρος της δυναμικής τους. Η μείωση κατά 0,25% των επιτοκίων είχε προεξοφληθεί, όμως αυτό που ανέμεναν σήμερα οι αγορές ήταν οι εκτιμήσεις για τη συνέχεια.
Η ΕΚΤ μείωσε τα επιτόκια, το διοικητικό συμβούλιο όμως εκφράζει πλέον σθεναρές αμφιβολίες για τη συνέχεια, επισημαίνοντας ότι όλοι οι δείκτες του πληθωρισμού έχουν αναθεωρηθεί υψηλότερα και οι πληθωριστικές πιέσεις παραμένουν έντονες τόσο στον γενικό όσο και στον δομικό πληθωρισμό.
Οι αγορές είχαν τιμολογήσει πλήρως μια μείωση των επιτοκίων κατά 0,25%, ενώ στο βασικό σενάριο προεξοφλούν μια ακόμη τον Σεπτέμβριο ή τον Δεκέμβριο, ωστόσο, δεν μπορεί να αποκλειστεί το ενδεχόμενο να μην υπάρξει άλλη μείωση επιτοκίων φέτος.
Η εικόνα της αγοράς
Οι πολύ συγκρατημένες παρατηρήσεις του διοικητικού συμβουλίου της ΕΚΤ περιόρισε πολύ την άνοδο στις αγορές, ενώ ο Γενικός Δείκτης του Χ.Α. που στις 15:00 μ.μ. είχε φτάσει έως το υψηλό των 1.463,47 μονάδων (+1,37%), τελικώς έκλεισε πολύ χαμηλότερα στις 1.452,85 μονάδες με άνοδο 0,63%.
Ο FTSE 25 έφτασε στις 15:02 μ.μ. έως το υψηλό των 3.547,31 μονάδων (+1,58%), όμως τελικώς έκλεισε στις 3.520,13 μονάδες με άνοδο 0,80%. Ο Mid Cap, επιβεβαιώνοντας την άκρως επιφυλακτική εικόνα του μικρομεσαίου χώρου, υποχώρησε κατά 0,02% κλείνοντας στο χαμηλό ημέρας και στις 2.340,21 μονάδες, ενώ ενδοσυνεδριακά έφτασε έως το +0,65%.
Τέλος ο τραπεζικός δείκτης έφτασε να κερδίζει έως 2,81% στις 1.289,31 μονάδες στις 11:41 π.μ., όμως τελικώς έκλεισε με άνοδο 1,61% στις 1.274,31 μονάδες, πολύ κοντά στο χαμηλό ημέρας.
Η αξία συναλλαγών για δεύτερη διαδοχική συνεδρίαση ξεπέρασε τα 100 εκατ. ευρώ φτάνοντας στα 127,5 εκατ. ευρώ, με τα 30 εκατ. ευρώ σε πακέτα. Από το σύνολο του τζίρου, τα 119,5 εκατ. ευρώ διακινήθηκαν στον Large Cap εκ των οποίων τα 77,3 εκατ. ευρώ στις τράπεζες, που ανέβασαν σημαντικά ρυθμούς. Στην κορυφή των συναλλαγών για τρίτη διαδοχική συνεδρίαση η Πειραιώς που έξανε το ¼ του συνολικού τζίρου με 36,4 εκατ. ευρώ, με την Eurobank να έχει συναλλαγές 14,8 εκατ., την Alpha Bank 14,1 και την Εθνική 11,92 εκατ. ευρώ.
Η επιστροφή στα μερίσματα και το road show στη Μαδρίτη
Θυμίζουμε πως χθες ο Ενιαίος Εποπτικός Μηχανισμός (SSM) έδωσε το πράσινο φως για να επιστρέψουν οι ελληνικές τράπεζες στις διανομές μερισμάτων ύστερα από 16 «άγονα» χρόνια. Ο κλάδος έχει έρθει εκ νέου στο προσκήνιο ανεβάζοντας στροφές και είναι αυτός που θα διαμορφώσει το momentum του Χ.Α. το επόμενο διάστημα.
Χθες λοιπόν ο SSM ενημέρωσε τις διοικήσεις των τεσσάρων συστημικών τραπεζών (Εθνικής, Πειραιώς, Eurobank και Alpha Bank) πως εγκρίθηκε η διανομή μερισμάτων που είχαν εισηγηθεί για τη χρήση του 2023, οπότε απομένει η τυπική έγκριση από τις προσεχείς γενικές συνελεύσεις των ιδρυμάτων.
Πρόκειται έτσι κι αλλιώς για μια πολύ σημαντική εξέλιξη με… ιστορικό χαρακτήρα καθώς σφραγίζει την επιστροφή στην κανονικότητα, ύστερα από μια πολυετή περίοδο δοκιμασίας του κλάδου, μέσα από τρεις ανακεφαλαιοποιήσεις, αλλεπάλληλα reverse split για την αποφυγή του μηδενισμού των μετοχών και πολλών άλλων προβλημάτων.
Κατά τα λοιπά, σήμερα και αύριο πραγματοποιείται στη Μαδρίτη το ετήσιο roadshow της Goldman Sachs για τον Ευρωπαϊκό Τραπεζικό κλάδο. Από Ελληνικής πλευράς το παρών δίνουν μέλη της διοίκησης και των τεσσάρων συστημικών τραπεζών και μάλιστα σε μια καλή συγκυρία μετά τις εγκρίσεις για μερίσματα και τις ανοδικές αναθεωρήσεις για τα μεγέθη, όπως έκανε χθες η Πειραιώς.
Το ταμπλό
Στο χώρο του Large Cap κέρδη άνω του 2% είχαν οι Motor Oil, Eurobank και HelleniQ Energy, ενώ άνω του 1% ενισχύθηκαν οι Τέρνα Ενεργειακή, Πειραιώς, Cenery Holdings, Εθνική, Jumbo και ΟΤΕ. Στον αντίποδα, απώλειες άνω του 1% είχαν οι Autohellas, Lamda Development, ΕΥΔΑΠ και Quest Συμμετοχών.
Στον Mid Cap θετικά ξεχώρισε η ΕΥΑΘ που είχε ένοδο 2,60%, άνω του 1% κέρδισαν οι Τεχνική Ολυμπιακή, Lavipharm και Fourlis, ενώ πιέσεις δέχτηκαν οι Κρι Κρι, AVAX, Premia, Intracom Holdings Πλαστικά Θράκης κ.α.