Έμμεση κριτική στην ελληνική κυβέρνηση και την απερχόμενη Κομισιόν άσκησαν με παρεμβάσεις τους στο συνέδριο της Ένωσης Κεφαλαιαγορών για την κλιματική αλλαγή οι CEO της Helleniq Energy και της Alpha Bank, επισημαίνοντας ότι το θεσμικό πλαίσιο δεν επιτρέπει τη βιώσιμη ενεργειακή μετάβαση και υπονομεύει την ευρωπαϊκή βιομηχανία και ενεργειακή ασφάλεια.
Παρέμβαση -που δεν απείχε πολύ από αυτές του Βαγγέλη Μυτιληναίου- πραγματοποίησαν ο Βασίλης Ψάλτης και ο Ανδρέας Σιαμισίης. Αμφότεροι οι CEO της Helleniq Energy και της Alpha Bank επισήμαναν ότι οι διαρκείς μεταβολές στο θεσμικό πλαίσιο υπονομεύουν την προβλεψιμότητα.
Μέσω επενδύσεων δημιουργήσαμε έναν δεύτερο πυλώνα ανάπτυξης, της ΑΠΕ, και έναν τρίτο, μικρότερο, που περιλαμβάνει τα βιοκαύσιμα και το υδρογόνο, δήλωσε ο Ανδρέας Σιαμισίης. Ενώ συνεχίζοντας σημείωσε ότι πρόκειται για μεγάλες επενδύσεις, αλλά δεν υπάρχει ρεαλισμός στις αποφάσεις των πολιτικών και της ΕΕ. «Δεν γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη να γυρίσεις τον διακόπτη και να θέλεις πράσινη ενέργεια».
Ψάλτης: Δεν έχουμε ευρωπαϊκό σχέδιο
Ο CEO της Alpha Bank είπε, μεταξύ άλλων, πως δεν έχουμε ευρωπαϊκό σχέδιο μετάβασης, ένα ρυθμιστικό σχέδιο που να δίνει κατευθύνσεις.
«Εμείς έχουμε πει πως θα χορηγήσουμε 4,4 δισ. δάνεια ως το 2026 στην «πράσινη» μετάβαση, σε δίκτυα, στην αποθήκευση ενέργειας . Ζητάμε κανόνες για να επανακαθοριστούν τα πράγματα».
Ισόρροπη κατανομή ρίσκου
Σύμφωνα με τον Ανδρέα Σιαμισίη, η κατανομή ρίσκου μεταξύ των παραγόντων της αγοράς δεν είναι ισορροπημένη, ενώ η έλλειψη σταθερότητας στο θεσμικό πλαίσιο τορπιλίζει την προβλεψιμότητα και αποθαρρύνει τις επενδύσεις.
Μάλιστα, ο κ. Σιάμισιης ζήτησε σταθερότητα στις αποφάσεις, για να πάρουμε το ρίσκο των επενδύσεων. Και αποκάλυψε πως δεν υπάρχει θεσμικό πλαίσιο και αδειοδότηση για το υδρογόνο.