Διπλάσιες σχεδόν μετοχές από την αρχική προδιάθεση και περισσότερες ακόμα και από το cap που είχε θέσει διέθεσε τελικά ο Βαγγέλης Μυτιληναίος στο placement, ενισχύοντας έτι περαιτέρω το free float της εταιρίας και διευρύνοντας το μετοχικό roaster με ισχυρά ονόματα από τις ΗΠΑ, κυρίως.
Συνολικά 7,2 εκατ. μετοχές διέθεσε με το placement ο Βαγγέλης Μυτιληναίος (αντί για 4,5 εκατ. που ήταν το αρχικό πλάνο).
Με την κίνηση αυτή το ποσοστό του βασικού μετόχου μειώνεται κατά 5,04%, αυξάνοντας αντίστοιχα το free float που υπερβαίνει το 70%(!) Η συνολική αξία της συναλλαγής έφτασε τα 255,6 εκατ. ευρώ. Ο Βαγγέλης Mυτιληναίος κατείχε έως σήμερα το 26,54% των μετοχών και η διάθεση του πακέτου θα οδηγήσει το ποσοστό στο 21,5%.
Οι leading syndicators ήταν η Citi και η Morgan Stanley, ενώ στη διαδικασία μετείχε και η Euroxx. Η ζήτηση που εκδηλώθηκε άμεσα κάλυψε το σύνολο της συναλλαγής με τους bookrunners να ενημερώνουν ότι μπιταρίσματα κάτω από τα 35,5 ευρώ (κλείσιμο 38,94 ευρώ) κινδυνεύουν να μείνουν εκτός διαδικασίας. Τελικά η διαδικασία ολοκληρώθηκε με την τιμή να ορίζεται στα 35,5 ευρώ (discount της τάξης του 8,8% με βάση το χθεσινό κλείσιμο και 4% με βάση τη μέση τιμή κλεισίματος μηνός και τριμήνου).
Πωλητές είναι οι Frezia LTD και η Kilteo LTD οι οποίες είναι συμφερόντων του Ευάγγελου Mυτιληναίου. Τα 7,2 εκατομμύρια μετοχές αντιπροσωπεύουν το 5,04% του μετοχικού κεφαλαίου της εταιρείας.
Το placement εντάσσεται στον γενικότερο σχεδιασμό για διεθνοποίηση της εταιρίας και dual listing στο Χρηματιστήριο του Λονδίνου, Ωστόσο, σε πρώτη φάση θα πετύχουν την αύξηση της στάθμισης της εταιρίας στους δείκτες MSCI ενισχύοντας τη ζήτηση για τη μετοχή.
Αυτό που μένει να διαπιστωθεί είναι η αντίδραση της αγοράς καθώς το placement έγινε σε discount έναντι της τιμής κλεισίματος της Δευτέρας.