Την εξαίρεση του Δημήτρη Παπανώτα από το Ευρωψηφοδέλτιο του ΣΥΡΙΖΑ ανακοίνωσε με ανάρτησή του στα social media ο Στέφανος Κασσελάκης.
Σε reality μετατρέπεται η προεκλογική εκστρατεία για τις Ευρωεκλογές, καθώς ο Στέφανος Κασσελάκης εκτός από τις εξεζητημένες έπιλογές προσώπων αναγκάζεται να λαμβάνει πολιτικές αποφάσεις, χωρίς όργανα και διαδικασίες αλλά μέσω των social media.
Σε ανάρτησή του ο κ. Κασσελάκης αναφέρει ότι σέβεται τις αποφάσεις των μελών και φίλων του ΣΥΡΙΖΑ, που για πρώτη φορά επέλεξαν τους υποψήφιους ευρωβουλευτές τους.
Ωστόσο, σημείωσε, υπάρχουν περιπτώσεις που ο πρόεδρος θα πρέπει να παρέμβει για να μην φορτώσει ευθύνες αλλού, ιδιαίτερα σε γυναίκες, που υφίστανται πολλαπλές διακρίσεις, ανισότητες και έμφυλη βία.
«Με λύπη αναγκάζομαι να εξαιρέσω από το Ευρωψηφοδέλτιο τον Δημήτρη Παπανώτα. Γνωρίζω ότι εξέδωσε διορθωτική ανακοίνωση, όμως το θέμα στο οποίο αναφέρθηκε είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο και δε χωρεί συζήτηση. Ιδίως για το κόμμα που έχει προμετωπίδα του τα ανθρώπινα δικαιώματα και την ισότητα», υπογραμμίζει ο Πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ.
Η απόφαση του Στέφανου Κασσελάκη να αποπέμψει τον Δημήτρη Παπανώτα από το Ευρωψηφοδέλτιο του ΣΥΡΙΖΑ, αποτελεί επίδειξη προεδρικότητας, ταυτόχρονα όμως απαξιώνει έτι περαιτέρω τα ήδη παραγκωνισμένα όργανα και επιβεβαιώνει την προσωπική του εξουσία, έναντι όλων στον ΣΥΡΙΖΑ.
Αξίζει να σημειωθεί ότι εξ αρχής είχαν διατυπωθείς πολλαπλές ενστάσεις για την υποψηφιότητα του Δημήτρη Παπανώτα, αλλά ο Στέφανος Κασσελάκης επέμεινε στην επιλογή του καλυπτόμενος πίσω από την ψήφο των μελών, την οποία όμως τώρα παραγκώνισε.
Οι δηλώσεις Παπανώτα
Υπενθυμίζεται ότι σε παλαιότερες δηλώσεις του που ήρθαν ξανά στην δημοσιότητα, ο Δημήτρης Παπανώτας είχε αναφέρει ότι «εγώ δεν βλέπω να έχει πρόβλημα η γυναίκα στην Ελλάδα και γενικά στην ΕΕ κανένα, εκτός αν θέλει να έχει. Δηλαδή, αν πάρει έναν σατράπη, ο οποίος την κακοποιεί, και δεν μιλάει και κάθεται και το ανέχεται είναι πρόβλημά της».
Όπως είναι φυσικό, τα όσα είπε ο κ. Παπανώτας προκάλεσαν αντιδράσεις στο εσωτερικό του ΣΥΡΙΖΑ και όχι μόνο. Η Σοφία Μπεκατώρου, υποψήφια με τον ΣΥΡΙΖΑ στις ευρωεκλογές κληθείσα να σχολιάσει τις παραπάνω δηλώσεις ανέφερε ότι «το κόμμα θα σταθεί όπως πρέπει, κάνοντας την κίνηση που πρέπει».
Η κ. Μπεκατώρου θέλησε να υπενθυμίσει στον γνωστό δημοσιογράφος ότι «238.476 γυναίκες κακοποιούνται σωματικά ή και σεξουαλικά από σύντροφο/σύζυγο τους κατά τη διάρκεια του έτους. Δηλαδή 653 γυναίκες κάθε μέρα» και συμπλήρωσε πως «δεν φανταζόμαστε πράγματα, έχει έρθει η ώρα που πρέπει να φροντίσουμε να παρθούν λύσεις».
Κατά την πρωτεργάτρια του metoo στην Ελλάδα, «δεν μπορούμε να λέμε ότι φέρνουμε ανθρώπους με νέες ιδέες και οι άνθρωποι που έρχονται όχι μόνο να έχουν απαρχαιωμένες αλλά να είναι και οι προσωπικές τους απόψεις».
«Δεν μπορώ να το αποφασίσω εγώ, όμως σε μια ομάδα πρέπει να υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι να μπορούν να σταθούν με γνώση, με το αίσθημα για το κοινό καλό και να μην στρουθοκαμηλίζουμε», κατέληξε η ολυμπιονίκης.