Προφυλακιστέοι κρίθηκαν οι 6 ύποπτοι για συμμετοχή στην τρομοκρατική οργάνωση “Σύμπραξη Εκδίκησης”, στην οποία χρεώνονται σειρά επιθέσεων σε τράπεζες.
Με κοινή απόφαση ανακρίτριας και εισαγγελέα οι έξι κατηγορούμενοι για συμμετοχή σε τρομοκρατική οργάνωση κρίθηκαν προσωρινά κρατούμενοι.
Σύμφωνα με το διαβιβαστικό της αστυνομίας οι έξι κατηγορούμενοι αποτελούσαν τον οργανωτικό και εκτελεστικό βραχίονα της οργάνωσης, “Σύμπραξη Εκδίκησης”. Κατηγορούνταν για έξι κακουργήματα, μεταξύ αυτών τη σύσταση και συμμετοχή σε εγκληματική οργάνωση και πέντε πλημμελήματα. Ειδικότερα, κατηγορούνται για ένταξη και διεύθυνση τρομοκρατικής οργάνωσης, για τρομοκρατικές επιθέσεις και απόπειρα ανθρωποκτονίας.
Η αστυνομία, όπως φαίνεται διέγνωσε χαλαρές συνδέσεις μεταξύ προσώπων έγκλειστων στις φυλακές και υπόπτων για τρομοκρατικές επιθέσεις, ενώ εντόπισε στο περιβάλλον τους και κοινωνικές σχέσεις με πυροτεχνουργούς των ενόπλων δυνάμεων. Ωστόσο, δεν είναι σαφές αν τα στοιχεία επαρκούν για να επιβεβαιώσουν το κατηγορητήριο.
Τι ισχυρίστηκαν οι κατηγορούμενοι
Ο ένας πυροτεχνουργός τήρησε το δικαίωμα της σιωπής.
Άλλος κατηγορούμενος αποδέχτηκε μονό μία κατηγορία από εκείνες που του αποδίδονται, ότι ήταν ο οδηγός της μηχανής με τον οποίο διέφυγε ο δράστης της βομβιστικής επίθεσης σε τράπεζα στα Πετράλωνα.
Οι υπόλοιποι τέσσερις αρνήθηκαν τις κατηγορίες.
«Ιδεολογικά δεν ξέρω πού ανήκουν αυτοί οι άνθρωποι»
Ένας εκ των κατηγορουμένων που φέρεται να συνάντησε τον ένα πυροτεχνουργό δήλωσε στην ανακρίτριας: «Αρνούμαι τα πάντα δεν είχα καμία γνώση και σχέση με τους ανθρώπους αυτούς. Ιδεολογικά δεν ξέρω πού ανήκουν αυτοί οι άνθρωποι και τι πρεσβεύουν. Εγώ είχα τυχαία, συμπτωματική κοινωνική επαφή με έναν εκ των βασικών κατηγορουμένων».
Ο κατηγορούμενος στρατιωτικός υποστήριξε: «Αρνούμαι όλες τις κατηγορίες κρίνοντας τες ως ανυπόστατες και ανεδαφικές. Ουδέποτε εντάχθηκα στην φερόμενη τρομοκρατική οργάνωση ενώ από τα φερόμενα ως μέλη αυτής γνωρίζω μόνο λόγω συνυπηρέτησης σε ίδια μονάδα τον έναν εκ των συγκατηγορούμενών μου».
Τέλος, ο 36χρονος κατηγορούμενος, που παραδέχθηκε πως ήταν ο οδηγός στην επίθεση στα Πετράλωνα, δήλωσε: «Αποδέχομαι τη συμμετοχή μου ως οδηγός σε αυτή την πράξη. Δεν αποδέχομαι καμία άλλη. Γνωρίζω δύο από τους συγκατηγορουμένους μου που δεν έχουν καμία σχέση με τους υπόλοιπους».