Ξεκίνησε σήμερα η διαπραγμάτευση του ομολόγου των 130 εκατ. που εξέδωσε η Intralot στο Χρηματιστήριο, και τον Σωκράτη Κόκκαλη να χτυπάει το καμπανάκι έναρξης στο πλαίσιο της καθιερωμένης τελετής για την είσοδο ομολόγων.
Ο ιδρυτής και CEO της Intralot χαρακτήρισε την ημέρα σημαντική για την εταιρία, ενώ υπογράμμισε τον καίριο ρόλο του Χρηματιστηρίου στη χρηματοδότηση της ελληνικής οικονομίας.
Ο Σωκράτης Κόκκαλης επέμεινε στις προοπτικές της Intralot στις διεθνείς αγορές, παρά τον σκληρό ανταγωνισμό, ενώ σημείωσε και τις καλές σχέσεις που έχει αποκαταστήσει με τον ΟΠΑΠ, παρά τις περιπλοκές που είχε για τις σχέσεις Intralot – ΟΠΑΠ η ιδιωτικοποίηση. Στη μεγάλη εικόνα, ο CEO της Intralot χαρακτήρισε τις αγορές που δραστηριοποιείται η εταιρία δύσκολες, αλλά με προοπτικές. Από την πλευρά του ο CEO του Χρηματιστηρίου Γιάννος Κοντόπουλος υπογράμμισε ότι η Intralot απασχολεί 300 μηχανικούς πληροφορικής στην Ελλάδα, όπου βρίσκεται το ερευνητικό της κέντρο.
Ειδικότερα για τον ΟΠΑΠ ο πρόεδρος της Intralot σημείωσε πως έχουμε καλές σχέσεις παρά το ότι μετά την ιδιωτικοποίησή του δεν μπορέσαμε να ξεπεράσουμε κάποια εμπόδια. Ο OΠΑΠ λειτουργεί καλά σήμερα και εμείς έχουμε κάποιες καλές σχέσεις μαζί του.
Πρέπει να σημειωθεί ότι η εγχώρια αγορά εταιρικών ομολόγων αριθμεί πλέον 24 εκδόσεις, μέσω των οποίων έχουν αντληθεί 4,6 δισ. ευρώ. Ο CEO της ΕΧΑΕ ανέφερε μάλιστα όχι η αξία συναλλαγών στην αγορά εταιρικών ομολόγων στο πρώτο δίμηνο του 2023 έχει διπλασιαστεί από την αντίστοιχη περίοδο του 2022 ανερχόμενη στα 1,8 εκατ. Η δυναμική της αγοράς, σύμφωνα με τον κ. Κοντόπουλο, αποδεικνύει ότι τα εταιρικά ομόλογα αποτελούν μια ισχυρή επιλογή για εύκολη και γρήγορη χρηματοδότηση.
Ταυτόχρονα, όμως, η αγορά ομολόγων αποτελεί ένα ακόμη εργαλείο στη φαρέτρα του Χ.Α που διευρύνει τις επιλογές των επενδυτών και των εταιριών, διασφαλίζοντας έτσι ένα ακόμη κανάλι χρηματοδότησης και επίτευξης αποδόσεων, ενώ παράλληλα εμβαθύνει την αγορά και την καθιστά πιο αποτελεσματική.