Την υποψηφιότητά της για την προεδρία του ΣΥΡΙΖΑ κατέθεσε η Όλγα Γεροβασίλη, παρουσιάζοντας μια πλατφόρμα συμπόρευσης των προοδευτικών δυνάμεων και ως αντίβαρο τη ραγδαία αποδόμηση του ΣΥΡΙΖΑ μετά την εκλογή του Στέφανου Κασσελάκη.
Η Όλγα Γεροβασίλη με ευθεία αναφορά στον Αλέξη Τσίπρα και ξεκαθαρίζοντας ότι ο ΣΥΡΙΖΑ είναι κόμμα εξουσίας επισήμανε την επιτακτική ανάγκη για “σοβαρό” πολιτικό σχέδιο και “αξιόπιστη” λειτουργία του κόμματος, ενώ έκανε νύξη στη διαρκή αυτοαναίρεση του κόμματος και των στελεχών συλλογικά.
Η αντιπρόεδρος της Βουλής επισήμανε φωτογραφικά όλες τις αδυναμίες του Στέφανου Κασσελάκη και τις αδυναμίες του ΣΥΡΙΖΑ όπως έχουν διαμορφωθεί σήμερα. Μίλησε για τα επικοινωνιακά και πολιτικά λάθη, υπονόησε ότι ο επικοινωνιακός σχεδιασμός έχει υποκαταστήσει την πολιτική. Μίλησε για την ανάγκη αξιόπιστης λειτουργίας και οργάνωσης του πολιτικού χώρου.
Η Όλγα Γεροβασίλη απέφυγε να επιτεθεί στους αποχωρήσαντες, που συγκρότησαν τη Νέα Αριστερά, ενώ έψεξε τον Στέφανο Κασσελάκη, χωρίς να τον αναφέρει ονομαστικά, για προσπάθεια ad hoc εκμετάλλευσης των μελών του κόμματος από την ηγεσία. Στην ομιλία της δεν σταμάτησε να αναφέρεται στο αντι-παράδειγμα του Στέφανου Κασσελάκη ως ιδανικό πολιτικό μοντέλο για το κόμμα.
Επέμεινε στο μοντέλο ανοιχτού κόμματος και αναβάθμισης του ρόλου των μελών και ιδιαίτερα των νέων. Αρκετές ήταν οι αναφορές της στον Αλέξη Τσίπρα, ενώ την ανακοίνωση της υποψηφιότητάς της κατέθεσε στο τέλος της ομιλίας της αναλαμβάνοντας το μερίδιο ευθύνης που της αναλογεί για “το παρόν, το παλιά και το τώρα”, ενώ δήλωσε ότι δηλώνει παρούσα στο προσκλητήριο του Στέφανου Κασσελάκη.
Έντονες ήταν οι αντιδράσεις από τους συνέδρους κατά το τελευταίο σκέλος της ομιλίας της και στην ανακοίνωση της υποψηφιότητάς της για την προεδρία του ΣΥΡΙΖΑ.
Παρέμβαση Κασσελάκη
Αμέσως μετά την ολοκλήρωση της ομιλίας της Όλγας Γεροβασίλη στο βήμα ανέβηκε -πάλι- ο Στέφανος Κασσελάκης επιχειρώντας να επισκιάσει την ομιλία της. Ο απερχόμενος πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ μίλησε για τις δικές του δεσμεύσεις και άφησε αιχμές κατά της Όλγας Γεροβασίλη.
Ο ίδιος δήλωσε ότι θα είναι παρών ανεξαρτήτως αποτελέσματος, ενώ δεσμεύτηκε ότι εφόσον εκλεγεί θα ζητήσει και από την Όλγα Γεροβασίλη και την ομάδα της να συμμετάσχουν στην επόμενη μέρα.