Λίγες ήταν οι εταιρείες, πόσο μάλλον οι ελληνικές, που κατά τη διάρκεια τόσο της οικονομικής κρίσης όσο και της κρίσης που δημιούργησε η πανδημία αντί να συρρικνώνουν το ανθρώπινο δυναμικό τους αναπτύσσονταν με τρόπο βιώσιμο και προχωρούσαν σε ακόμα περισσότερες προσλήψεις.
Η SKY express ήταν σίγουρα μία από αυτές, καθώς η οργανική ανάπτυξη των μεγεθών της υποστηρίχτηκε από ισχυρή αύξηση των θέσεων εργασίας. Είναι ήδη γνωστός ο κοινωνικός της ρόλος στην επαναφορά του ελληνικού τουρισμού στα προ της πανδημίας επίπεδα ταχύτερα από κάθε άλλη χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, όμως είναι λιγότερο γνωστή η συμβολή της άμεσα και έμμεσα στη μείωση της ανεργίας.
Στα χρόνια που το brain regain δεν φάνταζε μόνο μακρινό αλλά και ακατόρθωτο, η SKY express εργάστηκε συστηματικά για να το επιτύχει με αποτέλεσμα πλέον μαζί με τις Ελληνίδες και τους Έλληνες χειριστές της να προσελκύει το ενδιαφέρον και να απασχολεί πλήθος εργαζομένων ξένων εθνικοτήτων που έχουν το δικαίωμα να ζουν και να εργάζονται στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Το σύνολο του ιπτάμενου προσωπικού της εταιρείας διαθέτει τεράστια εμπειρία και υψηλή κατάρτιση η οποία έχει κατακτηθεί και στο διεθνές περιβάλλον. Εξαιρετικά σημαντικό δε αποτελεί το γεγονός ότι στην ομάδα υπάρχουν γυναίκες πιλότοι οι οποίες διακρίνονται για την απόδοση και την αποτελεσματικότητά τους.
Άξιο αναφοράς στον τομέα του ανθρώπινου κεφαλαίου είναι το γεγονός ότι η εταιρεία διατήρησε και αύξησε το προσωπικό της μέσα στην πανδημία, προχωρώντας σε 390 νέες προσλήψεις κατά την τετραετία 2019-2022, με αποτέλεσμα σήμερα οι εργαζόμενοί της SKY express σε όλη την Ελλάδα να ξεπερνούν τους 700.
Μια ιδιαίτερα επιτυχημένη πορεία που δεν θα ήταν εφικτή χωρίς την ενθουσιώδη ομάδα όλων των ανθρώπων της που καθημερινά συμμετέχουν στο σχεδιασμό της επόμενης μέρας και κάνουν το μέλλον της SKY express ακόμα πιο βιώσιμο.
Δίκαιη μεταχείριση και ίσες ευκαιρίες σε ένα υγιές εργασιακό περιβάλλον
Βασικό μέλημα της εταιρείας είναι οι άνθρωποί της, όπου και αν αυτοί βρίσκονται, σε όποια θέση και αν εργάζονται. Με την ίδια φροντίδα που η SKY express χτίζει και περιβάλλει την εμπειρία των επιβατών της, ακριβώς με την ίδια φροντίδα και προσοχή διαμορφώνει το εργασιακό περιβάλλον μέσα στο οποίο δρουν, εργάζονται και δημιουργούν οι άνθρωποί της.
Μια 100% ελληνική εταιρεία, με το σύνολο των στελεχών και της Διοίκησης δίπλα στον κάθε εργαζόμενο με απτές δράσεις και ανθρώπινες καθημερινές κινήσεις: από τα σχολικά είδη που μοιράστηκαν στα παιδιά των εργαζομένων όλης της εταιρείας στην έναρξη της σχολικής χρονιάς με την ευχή αυτή να σηματοδοτήσει ένα νέο κι ενδιαφέρον ταξίδι στη γνώση, τη διανομή πασχαλινών λαμπάδων σε κάθε εργαζόμενο ξεχωριστά με προσωπικό μήνυμα από τη Διοίκηση, μέχρι το bonus παραγωγικότητας που έλαβαν οριζόντια όλοι οι εργαζόμενοι για τις εξαιρετικές επιδόσεις του 2022. Πέρα από αυτές τις ενδεικτικές, αλλά πολύ χαρακτηριστικές πρωτοβουλίες δεν μπορεί κανείς να παραλείψει το γεγονός ότι, διαρκώς η SKY express εμπλουτίζει την προσφορά της προς τους ανθρώπους της. Πρόσφατα, η εταιρεία ανακοίνωσε στο εσωτερικό της κοινό ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα παροχών υγείας, το οποίο δεν συντελεί απλώς στη δημιουργία ενός ελκυστικού και θετικού εργασιακού περιβάλλοντος, αλλά εξασφαλίζει ουσιαστικές υπηρεσίες υγείας (πρόληψη, διάγνωση και θεραπεία) σε συμβεβλημένο δίκτυο ιατρών και θεραπευτηρίων.
Και ενώ οι περισσότεροι από εμάς αφήσαμε απλώς πίσω μας τις καλοκαιρινές μας διακοπές σαν μια ανάμνηση που συχνά την αναπολούμε, ας μην λησμονούμε τους ανθρώπους του ιπτάμενου προσωπικού που καθημερινά εξυπηρέτησαν αυτούς τους ιδιαιτέρως απαιτητικούς μήνες του καλοκαιριού καθημερινά με επαγγελματισμό και συνέπεια χιλιάδες ταξιδιώτες.
Ακόμα και μέσα σε όλη αυτή την κινητικότητα των τελευταίων μηνών βασική προτεραιότητα της SKY express συνέχισαν να παραμένουν οι άνθρωποί της, έχοντας φροντίσει τον έγκαιρο και σωστό προγραμματισμό των αδειών της θερινής περιόδου ώστε να έχει όλη η ομάδα της τη δυνατότητα για μία ανάπαυλα, για περισσότερο χρόνο με την οικογένεια και τα αγαπημένα πρόσωπα, αλλά και ακόμα περισσότερες ευκαιρίες ανανέωσης και εξισορρόπησης επαγγελματικής και προσωπικής ζωής.
Αυτός ο τρόπος να αντιμετωπίζει ένας οργανισμός, ένας εργοδότης τους ανθρώπους του είναι μία ακόμα πτυχή όσων σήμερα ορίζονται σαν βιώσιμη ανάπτυξη και είναι εξαιρετικά σημαντικός, ώστε να είναι μία εταιρεία αγαπητή, ανθρώπινη, οικονομικά αποτελεσματική και βιώσιμη.
Η επιτυχία της SKY express, πέρα από μια ιστορία επιχειρηματικής επιτυχίας, είναι και μια πηγή αισιοδοξίας: δείχνει ότι υπάρχει ένας διαφορετικός δρόμος ανάπτυξης. Ένας δρόμος που βασίζεται στην πράξη στο ανθρώπινο κεφάλαιο και σε μία ομάδα που εργάζεται καθημερινά με πάθος και όραμα ενώνοντας τις δυνάμεις της για να δώσει ακόμα μεγαλύτερη ώθηση στο τουριστικό προϊόν της χώρας μας.