Αδιάφορες ήταν σε γενικές γραμμές οι αγορές απέναντι στο διάγγελμα του πρωθυπουργού για την έξοδο από το Μνημόνιο, όπως και στην ευρύτερη πολιτική αντιπαράθεση, καθώς οι έως τώρα εξελίξεις έχουν προεξοφληθεί και αποτιμηθεί στις τιμές των μετοχών και στο country risk και πλέον οι επενδυτές εστιάζουν στον επικείμενο ανασχηματισμό, τη ΔΕΘ και τις εξελίξεις στα μέτωπα της Τουρκίας και της Ιταλίας.
Καταλυτικά αναμένεται να επιδράσει στις αγορές ενδεχόμενη αναβάθμιση του αξιόχρεου της Ελλάδας από τη Moody’s καθώς θα αποτελέσει το διαβατήριο για τη συμμετοχή στο πρόγραμμα ποσοτικής χαλάρωσης της ΕΚΤ, βελτιώνοντας το γενικότερο προφίλ της χώρας και τα χρηματοδοτικά εργαλεία που έχουν στη διάθεσή τους οι τράπεζες.
Στο Χρηματιστήριο Αθηνών, ο Γενικός Δείκτης, κινήθηκε αρχικά ανοδικά, αλλά στη συνέχεια πέρασε σε αρνητική περιοχή, με χαμηλό τζίρο και κινούμενος με βάση το παλιό χρηματιστηριακό ρητό “buy by rumor, sell by the fact”.
Πιο θετικές ήταν οι ενδείξεις στην αγορά ομολόγων, αν και εκεί οι τζίροι είναι περιορισμένοι και η κινητικότητα αποδίδεται σε εξωγενείς παράγοντες. Ωστόσο, η απόδοση του δεκαετούς υποχωρεί κάτω από το 4,3%, επίπεδο που είχε σκαρφαλώσει λόγω της τουρκικής νομισματικής κρίσης.
Διθυραμβικές είναι οι προσεγγίσεις των περισσοτέρων ξένων ειδησεογραφικών μέσων, κυρίως δεν των οικονομικών, με κάποιες εξαιρέσεις media που έχουν αντιευρωπαϊκή ατζέντα ή εστιάζουν στην αναποτελεσματικότητα της λογικής των Μνημονίων.
Το τελευταίο διάστημα καμία από τις θετικές εξελίξεις, ούτε η αναβάθμιση, ούτε συστάσεις όπως αυτή της Societe Generale, που χαρακτηρίζει τα ελληνικά ομόλογα πιο ασφαλή από τα ιταλικά δεν στάθηκαν ικανές να οδηγήσουν σε ουσιαστική αποκλιμάκωση των αποδόσεων, που τον τελευταίο μήνα ακολούθησαν την ανιούσα.